Úvodní stránka Zvyšování produktivity Služby podnikům Hledáte místo? Historie Reference Top 100 Ručení
Seznam omylů Kontaktní adresa

V Hollywoodu existují tři druhy režisérů

V Hollywoodu existují tři druhy režisérů. Jsou zařazeni do kategorie "A", "B" a "C". Nejvyšší kategorie je "A".

V kategorii "C" jsou ti, kteří jsou najati jen na to, aby natočili scénář, ke kterému v zásadě nemohou mít žádné připomínky, s herci, které si sami nevybrali, v kostýmech, které nemohli ovlivnit a s rozpočtem, který za ně sestavil někdo jiný. Bezprostředně po natáčení jejich práce skončí. Střih, hudba atd. je již v rukou jiných. Jedná se tedy o systém "natoč a zmiz!".

Kategorie "B" už může jednotlivé součásti filmu ovlivňovat, může být kreativní, producent nepovažuje jednotlivé umělce za pouhé dodavatele, režisér je součástí tvůrčího týmu.

V kategorii "A" jsou ti privilegovaní, kteří se vypracovali a kteří se podílejí na filmu od začátku až do konce. Jejich jméno je značka a zvyšuje šanci na vlídné přijetí filmu diváky i kritiky. Podkategorií jsou zde i malé produkce filmových nadšenců, kteří dokáží s minimálním rozpočtem vytřít velkým goliášům zrak. Za všechny jmenujme alespoň Bezstarostnou jízdu.

Ne každý film režírovaný "A režisérem" je úspěšný, avšak drtivá většina úspěšných filmů je režírována režiséry z této kategorie. Občas se vyskytne "B objev roku", kategorie "zázrak roku", na kterou čekají producenti céčkových filmů, většinou zeje prázdnotou.

V personalistice je to podobné. "C" je nejrozšířenější skupina, kdy poradce či agentury dodávají životopisy z databanky a předvýběr si de facto dělá zákazník sám. Sekretářka mu životopisy předselektuje a on to pak po večerech přečte a s pár lidmi si promluví. Tato metoda často produkuje finalisty "jednoocí mezi slepými".

"B poradci" pomáhají s částí předvýběru, někdy jsou i u finálních pohovorů, ale zřídka dostanou šanci skutečně poradit.

"A" skupina je z těch tří nejmenší. Zde mají poradci možnost pomáhat zákazníkovi od samého počátku, viz. omyl "nekupuji zajíce v pytli" a pomohou mu i s integrací vítěze finále. Charakter jejich služby je spíše srovnatelný s prací právníka či auditora.

Dospět ke špatnému výsledku lze velmi rychle. Ten správný často trvá dlouho a dá spoustu práce.

Firmy, které dokáží dlouhodobě přitáhnout a udržet talentované lidi, volí spolupráci se skupinou "A"; ty, kterým to již tak nejde, většinou využívají "B" skupinu. Obrovská velikost skupiny "C" nám tak pomůže otevřít nový pohled na objasnění výkonnosti naší ekonomiky.

Kterýsi český ekonom v dubnu 2003 trefně poznamenal, že s hospodářským růstem v rozmezí 2 - 3 % ročně ty vyspělé ekonomiky nikdy nedoženeme, protože ony jsou nejenom dál a nečekají na nás, ale současně i stále rostou...

Chcete se dozvědět více o našich službách? Napište nám .