Úvodní stránka Zvyšování produktivity Služby podnikům Hledáte místo? Historie Reference Top 100 Ručení
Seznam omylů Kontaktní adresa

Nekupuji zajíce v pytli, znám ho již léta odjinud

Je to stará historka a je zarážející, jak často tato metoda nefunguje. Setkáváme se s ní většinou tam, kde se manažeři rozhodnou zaměstnat své známé, příbuzné a spolužáky a vycházejí z toho, že protože spolu studovali nebo spolu chodí hrát volejbal a rozumí si, popř. spolu prožili skvělý víkend, musí si rozumět i v práci.

Proč to často nefunguje, se snaží zjistit tento příspěvek.

Pracovní pozice, kterou nabízíme, má celkem pět základních atributů:

Postoje, techniku, styl práce, tým a role. Těchto pět je ještě umocněno Vašimi očekáváními. Součástí práce poradce je ve fázi přípravy projektu zjištění a analýza těchto atributů tak, aby dokázal připravit plnohodnotný popis pracovního místa a také profil ideálního kandidáta.

Během pohovoru a Assessment Centre je pak poradce schopen zjistit i to, jak se jednotliví kandidáti blíží představě ideálního kandidáta. Známe-li někoho léta, tak pravděpodobně musíme říct, že máme ale jen kusé informace o vlastnostech dotyčného v některé z výše uvedených pěti oblastí.

Chceme-li provést úspěšný výběr, tzn. dosadit správného člověka na správné místo, potřebujeme si zodpovědět následující otázky:

Vím, jak definovat pět výše uvedených bodů? Mám techniku na to, abych dokázal posoudit, jak které kritérium ten který uchazeč splňuje? Dokáži sám říct, jaké jsou mé vlastní postoje, mé vlastní role či můj vlastní styl práce? Dokáži zajistit, aby můj názor nebyl zaujatý? Dokáži skutečně sám sebe správně popsat a ohodnotit a vím jak poznat, že se nepletu a jak si dát zpětnou vazbu? Jak je to s tou rolí? Hledám někoho na dnešní roli, ale všechno se mění - jak ta role bude vypadat za rok či dva? Jak zjistím, jestli "ten, co ho znám již léta" bude i v té nové roli fungovat? Dovedu tato svá zjištění popsat? Dovedu je vyhodnotit a vím, jak z rozhodování vyřadit své emoce?

Zde je právě role poradce - ten dobrý Vám musí pomoci projít tímto minovým polem. Proto si za poradce vyberte člověka, který má skutečnou zkušenost a umí ji skutečně užít.

Je to citlivé téma. Vybírám si člověka do týmu, bude to někdo, s kým velmi pravděpodobně strávím více času než se svou rodinou. Vybírám si někoho, na koho se budu muset spolehnout a kdo bude ovlivňovat mé výsledky. Nechám si při tom poradit? Je-li mi rady, je mi i pomoci!