Úvodní stránka Zvyšování produktivity Služby podnikům Hledáte místo? Historie Reference Top 100 Ručení
Seznam omylů Kontaktní adresa

"Loutkový management"

Čas od času se setkáváme s člověkem, který je teoreticky na svém místě, přesto je však nešťastný, frustrovaný a práce ho nebaví.

Pravděpodobně jste se již někdy také s takovým manažerem setkali.

Když ho přijímají, přesvědčí ho, že potřebují skutečně velkou osobnost, která je schopna nést břímě odpovědnosti a dosahovat zadaných výsledků.

Kandidát však záhy po nástupu zjistí, že v jeho popisu práce není žádná pravomoc rozhodovat, vyjednávat s dodavateli, přijímat či propouštět své podřízené, či zásadním způsobem ovlivňovat běh svého oddělení. Tyto činnosti totiž stále vykonává pan generální ředitel, který o ně z nějakého důvodu nechce přijít.

Čeho se mu naopak dostává mnohem více, než mu bylo nabízeno při přijímacím pohovoru, je právě odpovědnost. Jako vedoucí oddělení má tu čest nést odpovědnost za rozhodnutí svého šéfa, která však sám nemůže ovlivnit.

Kde se tedy stala chyba? Zdá se, že někde na začátku při sestavování popisu pracovního místa, kdy pan generální ředitel měl na mysli spíše asistenta než plnokrevného manažera.

Není nic špatného na tom, když si člověk chce udělat všechno sám. Spousta výborných firem je řízena workoholiky, kteří nikoho k ničemu nepustí. Tací se však obvykle obklopují podřízenými, kterým to nevadí. Jak se ale zdá, čas od času šlápnou vedle.

Jaké z toho plyne poučení? Nepodceňujte přípravnou fázi, kdy se vytváří popis pracovního místa, protože právě tam je často zakopán pes následného neúspěchu.