Úvodní stránka Zvyšování produktivity Služby podnikům Hledáte místo? Historie Reference Top 100 Ručení
Seznam omylů Kontaktní adresa

RestrukturalizacI vedou lidé, kteří v zásadě nechtějí nic měnit

Starý vtip z konce 80. let minulého století říkal, že přestavba je to samé, jako kdyby kapříci organizovali výlov vlastního rybníka ... Tato situace se znovu a znovu opakuje i v dnešní době, např. během restrukturalizací.

Tato situace je čas od času vidět u firem, kde se vlastníci nechovají jako vlastníci, nevykonávají svá práva a firmu de facto neřídí. V čele firmy stojí Top Management, který jednoho dne dostane příkaz k tomu, aby ji restrukturalizoval. V zásadě to potom vypadá tak, že se všechno udělá jen na oko, nové procesy se ohnou do starých kolejí, propustí se neoblíbení místo nevýkonných a firma v zásadě funguje stejně jako předtím.

Tato firma se pak dostane do těžké krize, kterou zachrání jen krizový management za mnohanásobně vyšších nákladů, než se dala restrukturalizovat původně.

V čem je ta chyba při výběru managerů? Jak se ukazuje, restrukturalizaci firmy musí provést nový management. Starý management musí přijmout zodpovědnost za to, co se stalo a jít někam jinam. Proto je třeba při výměně nevýkonného managementu a při restrukturalizačních plánech rovněž uvažovat o výměně managementu.

Albert Einstein kdysi řekl, že součást problému nemůže být součástí řešení.