Úvodní stránka Zvyšování produktivity Služby podnikům Hledáte místo? Historie Reference Top 100 Ručení
Seznam omylů Kontaktní adresa

Budoucího spolupracovníka vybírá jeho budoucí kolega/konkurent

Během naší praxe se poměrně často setkáváme s tím, že výběrem nového spolupracovníka je pověřen jeho budoucí kolega, případně je tento kolega přizván k výběrovému pohovoru.

Parkinsonův zákon č. 3 mimo jiné říká, že nikdo nikdy dobrovolně nevybere lepšího kolegu, než je člověk sám. Eliminace konkurence je přirozenou obranou zakódovanou v lidských genech.

Tento styl výběru objektivně způsobí, že se budou vybírat horší a horší lidé, než firma v současné době má. Je zřejmé, že hodnotitel (budoucí kolega/konkurent) vždy výkon uchazeče vztahuje proti svému výkonu a snaží se přirozeně vyniknout.

Toto se obvykle vyskytuje v příliš demokratických firmách, kde se šéf snaží přenést odpovědnost ve chvíli, kdy si to nesmí dovolit. V tuto chvíli se zároveň vedoucí pracovník připraví o jednu ze svých primárních rolí, která spočívá ve stavbě týmu. On je ten, který má mít nestranný pohled na věc a vybírat stále lepší pracovníky pro svůj tým tak, aby se neustále zvyšovala kvalita jeho práce a tím i celé firmy.